Sverige | svenska

Driftsäkerhet

Måste maskiner som redan används moderniseras med den senaste tekniken?

I bilaga 1, nr 2.18 i driftsäkerhetsförordningen (Betriebssicherheitsverordnung, BetrSichV) i kombination med § 4 punkt 2 fastställs skyddet mot direkt eller indirekt vidröring av spänningsförande delar. I DIN EN 60204-1 anges ingen skyldighet att modernisera maskiner som redan används. Komponenter som byts ut på en använd maskin måste dock följa den aktuella teknikstandarden.

 

Kontakta

Pilz Skandinavien K/S, dansk Filial
Smörhålevägen 3
434 42 Kungsbacka
Sweden

Telefon: +46 300 13990
E-post: pilz.se@pilz.dk

Teknisk support

Telefon: +46 300 13990 / +45 74436332
E-post: pilz@pilz.dk