Suomi | suomi

Turvatekninen varustus

Mitä on otettava huomioon turvallisuusrakenneosien (skanneri, valopuomi jne.) kanssa, jotka on otettu käyttöön ennen 2009 ja joita meillä on varastossa? Voiko niitä käyttää koska tahansa?

Koska turvallisuusosat on otettu ensi kertaa käyttöön EU:ssa, ne ovat omistajan vastuulla ja muiden työmateriaalien tavoin EU- materiaalinkäyttödirektiivin 2009/104/EY alaisia (Saksassa käyttöturvallisuusasetus (BetrSichV)). Kohdassa § 10, Abs.1 "Työmateriaalien testaus" sanotaan:

(1) Työnantajan on varmistettava, että työmateriaali, joiden turvallisuus riippuu asennuksesta, tarkastetaan asennuksen jälkeen ja ennen käyttöönottoa. Tarkastuksella varmistetaan asianmukainen asennus ja turvallinen toiminta. Tarkastuksen saavat suorittaa vain tehtävään pätevät henkilöt.

Eli voit käyttää niitä uudelleen, mutta sinun on varmistettava, että osat ovat edelleen teknisesti ajan tasalla, toimivat turvallisesti ja asennetaan asianmukaisesti.

 

Yhteystiedot

Pilz Skandinavien K/S, sivuliike Suomessa
Nuijamiestentie 7
00400 Helsinki
Finland

Puhelin: +358 10 3224030
Sähköposti: pilz.fi@pilz.dk

Tekninen tuki

Puhelin: +358 10 3224030 / +45 74436332
Sähköposti: pilz.fi@pilz.dk