Danmark | dansk

Driftssikkerhed

Kan jeg markedsføre en maskine uden driftsvejledning, hvis driftsvejledningen efterleveres på et senere tidspunkt?

I henhold til maskindirektivet 2006/42/EF (artikel 5, afsnit 1 c) må en maskine/et anlæg ikke markedsføres uden driftsvejledning. Der er heller ikke defineret nogen karenstid.


Producenten eller hans repræsentant skal stille driftsvejledningen til rådighed før markedsføringen og/eller idrifttagningen af maskinen/anlægget.

 

Kontakt

Pilz Skandinavien K/S
Ellegårdvej 25 D
6400 Sønderborg
Denmark

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk

Teknisk support

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk