Danmark | dansk

Driftssikkerhed

Der udgår ingen fare fra en maskine. Er den så alligevel omfattet af maskindirektivets anvendelsesområde?

Om der udgår fare eller ikke fra en maskine er ikke et kriterium, som bruges til at definere, om maskindirektivet skal anvendes.

Maskindirektivet skal anvendes, hvis maskinen tilhører en af produktkategorierne i henhold til artikel 1, afsnit 1, ikke er undtaget fra denne artikel i henhold til afsnit 2 og ikke hører ind under et andet særligt direktiv i henhold til artikel 3.

Nogle medlemslande i EU kræver en "bagatelklausul", der undtager ufarlige produkter fra maskindirektivets anvendelsesområde. Denne klausul blev imidlertid bevidst ikke medtaget i det nye maskindirektiv 2006/42/EF.

 

Kontakt

Pilz Skandinavien K/S
Ellegårdvej 25 L
6400 Sønderborg
Denmark

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk

Teknisk support

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk