Danmark | dansk

CE-mærkning

EF-overensstemmelseserklæringen kræver, at der skal være en dokumentationsrepræsentant. Skal denne være ansat i produktionsvirksomheden?

Maskindirektivet 2006/42/EF fastlægger ikke, at dokumentationsrepræsentanten skal være ansat i producentvirksomheden. Det står grundlæggende producenten frit for, hvem han overdrager denne opgave til, såfremt der er tale om en juridisk person.

Artikel 5 (1e) (om EF-overensstemmelseserklæringen) og artikel 13 (1c) (om inkorporeringserklæringen) i maskindirektivet fastlægger dog, at repræsentantens navn og adresse skal angives, og at den juridiske person skal være bosiddende i EU.

Formålet med denne bestemmelse i maskindirektivet er, at den ansvarlige tilsynsførende myndighed for markedet har en ansvarlig kontaktperson inden for EU.

Sidste ændring af artiklen: 08-01-2013 15:35
Forfatter: Pilz GmbH & Co. KG
Revision: 1.0

Kontakt

Pilz Skandinavien K/S
Ellegårdvej 25 D
6400 Sønderborg
Denmark

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk

Teknisk support

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk