Danmark | dansk

Driftssikkerhed

Er det nødvendigt med en opdatering til det aktuelle tekniske niveau i forbindelse med brugte maskiner?

I bilag 1, nr. 2.18 til den tyske driftssikkerhedsforordning (BetrSichV) i kombination med §4, afsnit 2, fastlægges beskyttelse mod direkte eller indirekte berøring af spændingsførende dele. DIN EN 60204-1 indeholder imidlertid ingen direkte forpligtelse til opgradering af brugte maskiner. Alligevel skal komponenter, der udskiftes på en brugt maskine, opfylde det aktuelle tekniske niveau.

 

Kontakt

Pilz Skandinavien K/S
Ellegårdvej 25 L
6400 Sønderborg
Denmark

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk

Teknisk support

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk