Vælg venligst din placering på verdenskortet, for at komme direkte til den relevante Pilz landeside. Er det ikke muligt at vælge dit land, klik her: Globalt websted

Luk
Danmark | dansk

, 24. feb. 2015

De konfigurerbare styringssystemer PNOZmulti 2 til PROFINET og Ethernet/IP

Det konfigurerbare styringssystem PNOZmulti 2 til sikkerhed og automatisering fra Pilz har som noget nyt to kommunikationsmoduler for tilslutning til Ethernet-baserede systemer. Med disse kan basismodulet nu udvides i venstre side og ganske enkelt tilsluttes til enten PROFINET- eller Ethernet/IP-netværk. PNOZmulti 2 kan som åbent konfigurerbart styringssystem anvendes fleksibelt og på tværs af forskellige brancher uafhængigt af den overordnede driftsstyring.

PNOZmulti 2 muliggør enkel udlæsning af diagnosedata samt anvendelse af virtuelle ind- og udgange til ikke-sikre funktioner. Komfortable diagnose- og styreinformationer garanterer korte stilstandstider og lange oppetider. Samtidig forhindrer interfacet, der indeholder switch, datakollision, og der er tovejs-melding og -styring via kommunikationsmodulerne.

De virtuelle ind- og udgange konfigureres ganske enkelt på pc'en i softwareværktøjet PNOZmulti Configurator. Besværlig ledningsføring undgås. De konfigurerbare styringssystemer PNOZmulti 2 kan anvendes som stand-alone eller som variant, der kan udvides med moduler.

Kontaktoplysninger

Martin Kurth
Erhvervs- og fagpresse
Tyskland
Telefon: +49 711 3409-158
E-mail: m.kurth@pilz.de


Sabine Karrer
Fagpresse
Tyskland
Telefon: +49 711 3409-7009
E-mail: s.skaletz-karrer@pilz.de


Stephan Marban
Presse
Østrig
Telefon: +43 1 7986263-13
E-mail: s.marban@pilz.at


Manuela Bernasconi
Presse
Schweiz
Telefon: +41 62 88979-33
E-mail: m.bernasconi@pilz.ch

Contact

Pilz Skandinavien K/S Safe Automation
Ellegårdvej 25 L
6400 Sønderborg
Denmark

Telefon: +45 74436332
E-mail: pilz@pilz.dk

Pressecentrum

Telefon: +49 711 3409-158
E-mail: presse@pilz.de