Knowhow

10/05/2011

Må en maskine eller et anlæg markedsføres eller tages i brug uden en brugsanvisning?

Må en maskine eller et anlæg markedsføres eller tages i brug uden en brugsanvisning?

Spørgsmål:

Kan en maskine eller et anlæg markedsføres eller tages i brug for første gang uden en brugsanvisning, hvis brugsanvisningen efterleveres på et senere tidspunkt?

Svar:

Brugsanvisningen skal stilles til rådighed inden markedsføring eller ibrugtagning af en maskine eller et anlæg. Hvis ingen brugsanvisning medfølger, der har det indhold, som Maskindirektivet foreskriver, må maskinen eller anlægget ikke markedsføres eller tages i brug.

Jævnfør venligst § 22-§ 24 samt § 26 i Maskindirektivet.